اخبار مهم
Home / اقتصاد / حجم تجارت الکترونیک ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌‌‌شود
145409_335.jpg

حجم تجارت الکترونیک ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌‌‌شود

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) : پیش‌بینی‌ می‌شود در سال ۹۵ حجم تجارت الکترونیک خرده‌فروشی تا سطح ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد که با توجه به تجارت آنلاین ۵۲ هزار میلیارد تومانی در سال گذشته به مفهوم دو برابر شدن این نوع از تجارت در کشور است.

به گزارش خبرنگار مسجد سلیمان اقتصادی، با توجه به برآوردی که از میزان علاقمندی ایرانیان به تکنولوژی وجود دارد، می‌توان امید به رشد چند صد درصدی تجارت الکترونیک داشت. پیش‌بینی‌ای که از سوی مسئولان حوزه تجارت با احتیاط در سطح ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای سال آینده در بخش B2C تخمین زده می‌شود.

شاید سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد تومانی برای یک سال در بخش اینترنت دور از ذهن به نظر نرسد اما از این سرمایه‌گذاری انجام شده در سال ۹۳، ۲۰۸ میلیارد تومان سودآوری حاصل شده که ارزش افزوده‌ای به مراتب بالاتر از دیگر بخش‌های اقتصادی است.

مرکز آمار ایران در گزارشی از سرمایه‌گذاری ها در این حوزه به تفکیک بخش‌های مختلف را بررسی کرده است. در این گزارش تاکید شده که در سال ۹۳، مبلغ ۳٫۷ ميليارد تومان بابت ساختمان غيرمسكوني، ۶٫۵ ميليارد تومان بابت رايانه و تجهيزات وابسته به آن، ۲٫۱ ميليارد تومان بابت نرم‌افزارها و بانك‌هاي اطلاعاتي، ۵۲۰ ميليون تومان بابت مبلمان و اثاث اداري، ۲۸۰ ميليون تومان بابت وسيله نقليه، ۱۹۰ ميليون تومان بابت وسايل و تجهيزات مخابراتي و ارتباطي، ۲۳۰ ميليون تومان بابت ساير وسايل و تجهيزات بادوام اداري در بخش اینترنت سرمایه‌گذاری شده است.

بررسي اين اعداد و ارقام نشان مي‌دهد خدمات رايانه‌اي در سال گذشته ۱۶ برابر سرمايه‌گذاري اوليه صورت گرفته، بوده است. به اين ترتيب مي‌توان خدمات رايانه‌اي را به عنوان يكي از مشاغل پربازده قلمداد كرد.

با این حال اگر رشد دو برابری تجارت اکترونیک سال آینده را لحاظ کنیم نیز تجارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی ایران در صورت تحقق ۲٫۷ درصد از مجموع تجارت انجام شده در دنیا خواهد بود. این در حالی است که آمریکای شمالی توانست در سال ۲۰۱۳، ۳۵ درصد از تجارت الکترونیک در بخش خرده فروشی یا B2C را به خود اختصاص دهد.