اخبار مهم
Home / اقتصاد / ۸۵ درصد از يارانه‌هاي بخش كشاورزي پرداخت نشد
149380_537.jpg

۸۵ درصد از يارانه‌هاي بخش كشاورزي پرداخت نشد

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) : مسئولان بخش کشاورزی می گویند: ۸۵ درصد از يارانه‌هاي بخش كشاورزي پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار مسجد سلیمان اقتصادی، در بودجه سال جاري يارانه نهاده‌هاي كشاورزي ۳۰ درصد كم شد و از رقم ۱۰ هزار و ۸۳۳ ميليارد توماني سال قبل به ۷ هزار و ۵۸۰ ميليارد تومان كاهش يافت.

وقتي دليل را از مسئول مستقيم تامين نهاده‌هاي كشاورزي مي پرسيم به اين نتيجه مي رسيم كه يارانه‌هاي در نظر گرفته شده براي اين بخش يارانه‌هاي اسمي بوده و در سال‌هاي گذشته نيز چندان در دستور پرداخت قرار نداشت. به اين ترتيب كاهش آن نيز هيچ نقشي در بازار نهاده‌ها ايفا نخواهد كرد.

يزدان سيف مديرعامل شركت خدمات حمايتي كشاورزي در گفتگو با مسجد سلیمان با اشاره به اينكه در سال ۹۴ از ۵۷۰ ميليارد تومان يارانه مورد نياز براي خريد كود شيميايي تنها ۶۵ ميليارد تومان تخصيص پيدا كرد، متذكر شد: اين به مفهوم آن است كه در عمل كمتر از ۱۵ درصد از يارانه تصويب شده به بخش پرداخت شده است.

او اضافه كرد: با توجه به عملكرد سال‌هاي قبل در خصوص پرداخت يارانه‌ها به نظر نمي رسد اين كاهش مبلغ يارانه نقشي در بازار نهاده‌ها ايفا كند و موجب تغيير قيمت‌ها در اين بخش شود.

سيف در خصوص دليل ارايه پيشنهاد كاهش يارانه نهاده هاي كشاورزي گفت: به نظر مي رسد محدوديت هاي شديد مالي دولت باعث شده، از حمايت هاي يارانه‌اي اين بخش نيز كاسته شود تا بخشي از بار وارده بر دولت كمتر شود.