اخبار مهم
Home / اقتصاد / سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشور
157271_818.jpg

سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشور

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :
 
ریاست این جلسه را حسین فاتح و نظارت آن را آقایان جواهری و اسماعیلی بر عهده داشتند. همچنین سمت دبیری این جلسه را آقای کریمی (مدیر مالی شرکت) عهده‌دار بود. دراین مجمع پس از تصویب صورت‌های مالی از سوی سهامداران، تقسیم مبلغ ۱۶۰۰ ریال سود به ازای هر سهم به تائید حاضران جلسه رسید.
سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشورموسسه حسابرسی فراز مشاور به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی اصلی و موسسه نوین نگرمانا به عنوان بازرس قانونی علی البدل شرکت برای سال مالی ۹۵ مسجد سلیمان گردیدند وروزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی های شرکت مسجد سلیمان گردید.
همچنین اعضای هیئت مدیره به شرح زیر مسجد سلیمان شدند:
*شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان*شرکت سیمان صوفیان*شرکت سیمان ارومیه
* شرکت سیمان شمال*شرکت سرمایه گذاری سیمان تأمین
تاریخچه شرکت:
شرکت سیمان قاین با نام اولیه سیمان خراسان با سرمایه گذاری مشترک سازمان صنایع ملی ایران و بانک ملی ایران در تاریخ  19/09/1360 تشکیل گردید پس از بررسی های فنی و اقتصادی محل اجرای کارخانه سیمان قاین در ۱۰ کیلومتری جاده قاین – بیرجند در مجاورت معادن سنگ آهک و آلوویم در زمینی به وسعت ۱۴۰ هکتار در نظر گرفته شد پروانه تاسیس شرکت به شماره ۳۱۰۶۴ در تاریخ ۲۷/۶/۱۳۶۹ جهت تولید روزانه ۲۰۰۰ تن سیمان خاکستری صادر گردید.
باستناد پروانه بهره برداری صادره از سوی وزارت صنایع و معادن در تاریخ ۵/۱۰/۱۳۷۳ ظرفین سالیانه شرکت برابر با ۶۶۰۰۰۰ تن برای ۳۳۰ روز کاری با تولید روزانه ۲۰۰۰ تن سیمان خاکستری در نظر گرفته شده است. شرکت از اواخر سال ۱۳۷۳ آغاز به تولید نمود و در سال ۱۳۸۴ موفق به اجرای طرح افزایش ظرفیت گردید تولید شرکت از سال ۱۳۸۵ به حدود ۲۵۰۰ تن در روز ارتقاء یافت.
سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشور
چشم‌انداز شرکت سیمان قاین ۱۳۹۶
متعالی‌ترین واحد صنعتی شرق کشور و پیشتاز در صنعت سیمان از طریق تولید انواع سیمان با کیفیت برتر و تکیه بر سرمایه‌های انسانی در جهت توسعه پایدار و حصول افتخار ملی
شعارهای بیانیه چشم‌انداز
ق: قابلیت توسعه پایدار و حصول افتخار ملی
ا: اعتماد و احترام متقابل
ی: یکپارچگی و تعالی سازمانی
ن: نشاط و پویایی ذینفعان
ق: قابلیت توسعه پایدار و حصول افتخار ملی
سیمان قاین با قرار دادن هدف اصلی و درازمدت خود در قالب چشم‌انداز درصدد است مهارت‌ها و توانایی‌های فنی و حرفه‌ای خود را به منظور دستیابی به استعدادهای توسعه پایدار گسترش داده تا قادر شود به عنوان یک تولیدکننده ملی، افتخارآفرین باشد.
ا: اعتماد و احترام متقابل
حصول به چشم‌انداز نیاز به تعامل با ذینفعان دارد و این تعامل زمانی به اثربخشی بالا نایل می‌شود که ابتدا منجر به اعتماد و احترام میان ایشان گردد.
ی: یکپارچگی و تعالی سازمانی
حرکتی یکپارچه و بهم پیوسته و درعین حال سیستماتیک خصوصا در میان کارکنان ضامن سازمان برای ایجاد سفر برتری و تعالی در سازمان است. این موضوع بیشتر شامل یکپارچگی همه ذینفعان است.
ن: نشاط و پویایی ذینفعان
دسترسی به هر هدفی در هر سطحی از کسب و کارها محتاج به شادی و شادابی است و این امر در چشم‌انداز ما به معنای ایجاد تحولاتی در سازمان برای دسترسی به هدف عالیه سازمان می‌باشد. به نوعی که همه ذینفعان از این نشاط و شادابی برخوردار باشد.
ارزش‌های شرکت سیمان قاین
*ارزش‌های سیمان قاین*تعالی کارکنان*مشتری مداری*صداقت*محیط زیست*احترام متقابل*اعتماد
نقشه استراتژی شرکت
متعالی‌ترین واحد صنعتی شرق کشور و پیشتاز در صنعت سیمان از طریق تولید انواع سیمان با کیفیت برتر و تکیه بر سرمایه‌های انسانی درجهت توسعه پایدار و حصول افتخار ملی
فعالیت‌های انجام شده در طی سال ۱۳۹۴
* ایجاد بازار مصرف سیمان در اجرای جاده‌های بین شهری*فروش دارایی‌های غیرمولد*بهینه‌سازی سیستم‌های توزین*طرح جامع مدیریت زیست‌محیطی*بهینه‌سازی شبکه فاضلاب*راه‌اندازی سیستم آنلاین مانیتورینگ*استقرار کامل سیستم مدیریت آموزش*تکمیل مطالعات تفصیلی معادن*کاهش کارکنان شرکت از طریق استفاده از قوانین کارهای سخت و زیان‌آور و سایر سیاست‌های تشویقی*برون‌سپاری هر چه بیشتر فعالیت‌های کارخانه*آموزش نیروهای جدید جهت جایگزینی کارکنان بازنشسته*افزایش سطح اعتبار بانکی شرکت از مبلغ ۱۶۵ میلیارد ریال به مبلغ ۲۶۵ میلیارد ریال*پرداخت به موقع بدهی‌ها و تصفیه تسهیلات اخذ شده در مواعد مقرر به گونه‌ای که هیچ‌گونه جریمه‌ای به شرکت تعلق نگیرد.
برنامه های پیش بینی شده برای سال ۱۳۹۵:
با توجه به برنامه های اعلام شده از طرف هولدینگ، وضعیت تولید در سال آینده به صورت زیر پیش بینی شده است:
*کارکرد دوره ۲۶۰ روز*تولید کلینکر ۶۲۰۰۰۰ تن*تولید سیمان ۷۶۰۰۰۰ تن
به منظور حفظ بازار در مناطق جغرافیایی توزیعی و همچنین توسعه بازار واحد فروش موظف به اجرای برنامه ذیل در سال مورد نظر گردید.
*مقدار تحویل ۷۶۰۰۰۰ تن*توزیع داخلی: ۴۰۰۰۰۰ تن*استان خراسان جنوبی ۷۵%*استان خراسان رضوی ۱۷%
*استان سیستان و بلوچستان ۴%*استان یزد ۴% *توزیع صادراتی ۳۶۰۰۰۰ تن*افغانستان ۲۸۰۰۰۰ تن
*پاکستان ۸۰۰۰۰ تن*انجام تعمیرات اساسی در راستای نگهداری تجهیزات و استمرار تولید مطابق برنامه بودجه
*بهبود مستمر سیستم PM*استقرار نظام پیشنهادات*اجرای پروژه تولید آهک صنعتی و هیدراته با ظرفیت ۲۷۰ تن در روز*تولید سیمان برای بتن جایگزین آسفالت
*انجام پروژه ها طبق استراتژی مدون شامل:*فروش دارایی های غیرمولد*سنجش رضایت مشتریان
تولید کلینکر، سیمان و تحویل سیمان
ظرفیت اسمی تولید سیمان ۸۱۱٫۲۰۰ تن و ظرفیت معمول آن معادل ۸۱۰٫۰۰۰ تن در سال می‌باشد. تولید سیمان شرکت در سال ۱۳۹۴ با توجه به محدودیت‌های فروش و انبارش به میزان ۷۴۰٫۷۹۴ تن بوده است.
فروش
در سال ۱۳۹۴ مقدار ۷۴۰٫۷۹۴ تن سیمان و ۷٫۶۵۵ تن کلینکر به فروش رسیده است.
در اوایل سال ۱۳۸۷ در استان خراسان رضوی شرکت‌های سیمان لار سبزوار و سیمان زاوه تربت و در شمال شرق استان سیستان و بلوچستان و در اواخر سال ۱۳۸ شرکت سیمان زابل به بهره‌برداری رسیده‌اند. شروع فعالیت شرکت‌های فوق‌الذکر در کنار ارائه تخفیفات و نیز فروش اعتباری تولیدات از یک طرف و فزونی حجم عرضه سیمان به تقاضا از طرف دیگر باعث کاهش نرخ فروش شرکت شده است. در نتیجه شرکت در سال‌های اخیر بخشی از مشتریان سنتی خود را از دست داد که به منظور رفع این مشکل شرکت درصدد افزایش سهم صادرات به کشورهای همسایه است به طوری که در سال ۱۳۹۴ صادرات شرکت نزدیک به ۴۸ درصد کل فروش را در بر گرفته است.
صادرات
با توجه به حضور نه شرکت سیمانی در منطقه شرق کشور و محدودیت بازار و سرانه مصرف پایین سیمان در خراسان جنوبی، شرکت را ترغیب به تمرکز در بازارهای صادراتی نمود. لذا با عنایت به محدودیت‌های ایجاد شده در بازار کشورهای CIS، تنها کشور مقصد جهت صادرات کشور افغانستان بوده که با اقدامات انجام شده، شرکت توانست با صادرات قابل توجه سیمان به آن کشور رکورد صادرات سیمان شرکت را رقم بزند.
صادرات سیمان در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۳۵۷٫۵۳۲ تن بوده است که مقدار ۲۷۵٫۲۴۳ تن به کشور افغانستان، مقدار ۸۱٫۰۳۶ تن پاکستان و مقدار ۱٫۲۵۳ تن به تاجیکستان صادر شده است و نسبت به سال گذشته رشدی معادل هفت درصد را نشان می‌دهد.
سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشور
سیمان قاین رکورددار صادرات سیمان در شرق کشور