اخبار مهم
Home / اقتصاد / کاهش ۱۶ درصدی سهم كشاورزي در درآمد روستاييان
157863_561.jpg

کاهش ۱۶ درصدی سهم كشاورزي در درآمد روستاييان

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) : بررسی سهم کشاورزی در تأمین درآمد خانواده‌های روستایی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که هرگاه درآمد حاصل از فعالیت‌های کشاورزی کاهش یافته، درآمد حاصل از فعالیت‌های متفرقه جایگزین آن شده است.

به گزارش خبرنگار مسجد سلیمان اقتصادی، در این بازه زمانی و مشخصا بعد از سال ۱۳۸۳ به‌تدریج سهم کشاورزی در تامین درآمد خانواده‌های روستایی کاهش یافته و از ۳۳ درصد به ۱۷ درصد در سال ۱۳۹۲ رسیده است كه به مفهوم كاهش ۱۶ واحد درصدي سهم درآمد كشاورزي است.

کاهش سهم فعالیت‌های کشاورزی در روستاها و افزایش سهم درآمدهای متفرقه باعث کاهش جذابیت‌های فعالیت‌های کشاورزی و کاهش درآمد حاصل از کشاورزی برای روستاییان به‌عنوان یک فعالیت مولد و جایگزین شدن فعالیت‌های متفرقه شده است.

بررسی متوسط سهم فعالیت‌های مختلف در تأمین درآمد روستاییان از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که سهم کشاورزی در دهک‌های پردرآمد، به‌مراتب بیشتر از دهک‌های کم‌درآمد است.

براساس آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران هرچه خانواده از درآمد بالاتري برخوردار باشد، سهم کشاورزی در درآمد آن خانواده بیشتر است و در دهک‌های کم‌درآمد روستایی سهم درآمدها از فعالیت‌های متفرقه بسیار بالا است. در بازه زمانی اشاره شده سهم اینگونه فعالیت‌ها بیش از ۵۷ درصد از کل درآمد خانواده‌ها در این دهک کم‌درآمد است.

در ضمن کاهش صرفه اقتصادی فعالیت‌های کشاورزی به‌عنوان یک فعالیت کاربر، علاوه بر اینکه دهک‌های متوسط و پردرآمد را متضرر میکند، باعث ایجاد بیکاری در دهک‌های کم‌درآمد روستایی که عمدتا به‌دلیل عدم مالکیت زمین برای کشاورزی به‌عنوان کارگر در مزارع دهک‌های پردرآمدتر اشتغال دارند، می‌شود.