اخبار مهم
Home / اقتصاد / ۳۴ هزار ميليارد ريال؛ مطالبات معوق كشاورزان
159101_581.jpg

۳۴ هزار ميليارد ريال؛ مطالبات معوق كشاورزان

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :

آمارهاي بانك كشاورزي نشان مي‌دهد به طور متوسط و در بازه زماني سال‌هاي ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ ميزان مطالبات معوق بانك كشاورزي از كشاورزان در حدود ۳۴٫۴ هزار ميليارد ريال بوده كه معادل ۲۰٫۲ درصد از متوسط سالانه تسهيلات پرداختي به كشاورزان است.

به گزارش خبرنگار انتخاب اقتصادی، اين مقدار مطالبات معوق بر اساس متوسط تسهيلات پرداختي، عمدتا مربوط به تسهيلات خرد است و دو مشكل عمده براي كشاورزان و بخش كشاورزي بوجود آورده است. اين مطالبات معوق باعث بدهكار شدن بخش قابل توجهي از كشاورزان خرده‌پا به بانك شده و امكان دريافت تسهيلات مجدد از بانك‌هاي مختلف را از آنها سلب كرده است. همچنين مطالبات ذكر شده موجب كاهش قدرت تامين مالي بانك كشاورزي شده و امكان ايجاد چرخه مالي مناسب براي تامين مالي كشاورزان را براي اين بانك سخت كرده است.

با توجه به بازدهي پايين مالي فعاليت‌هاي كشاورزي، روستاييان براي تامينم الي و تهيه سرمايه در گردش نيازمند دريافت تسهيلات از بانك‌هاي مختلف به خصوص بانك كشاورزي است. البته با توجه به تشريفات اعطاي تسهيلات و نياز به ضامن يا وثيقه معتبر به طور معمول دريافت اينگونه تسهيلات براي كشاورزان بسيار مشكل است.

بررسي آمار و اطلاعات متوسط تسهيلات پرداختي بر اساس نوع مصارف نشان مي‌دهد كه تسهيلات مربوط به صنايع كشاورزي با متوسط ۵۶۸ ميليون تومان داراي بالاترين متوسط و قاليبافي و صنايع دستي با ۶٫۷ ميليون تومان پايين‌ترين متوسط تسهيلات را به خوا اختصاص داده است.