اخبار مهم
Home / اقتصاد / صرفه جویی ۳۰ % برق و ۴۳ % آب در فولاد ثامن اردکان
160512_725.jpg

صرفه جویی ۳۰ % برق و ۴۳ % آب در فولاد ثامن اردکان

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :
مدیر گندله سازی اردکان با اشاره به تکمیل و راه اندازی یک واحد یک میلیون تنی تولید فولاد  و واحد ۱میلیون و ۵۵۰ هزار تنی آهن اسفنجی در مجموعه گندله سازی اردکان گفت : فناوری بکاررفته در این مجموعه کاملا جدید است و با اخرین فن اوری روز دنیا  به روش (هات شارژ)  احداث شده است و ظرفیت این واحدشمش تا ۱٫۳ میلیون تن قابل افزایش است.
مصری نژاد با تاکید بر نوآوری های بکاررفته در مجموعه تولید فولاد اردکان برای کاهش مصرف آب و انرژی افزود: دو اقدام اساسی در این زمینه انجام شده است در گام نخست برای کاهش مصرف انرژی در واحد جدید تولید شمش اردکان، اهن اسفنجی با دمای ۶۰۰درجه بوسیله شبکه انتقالی مستقیماً از واحد احیاء به کوره ذوب فولاد منتقل می شود که این موجب کاهش ۳۰ درصد مصرف انرژی و الکترود می گردد. همچنین برای کاهش مصرف اب نیز با نصب تجهیزات جدید خنگ کننده ، اب مورد نیاز در شبکه بسته حرکت می کند به این ترتیب نه رسوب افزایش می یابد و نه الودگی ایجاد می شود، ضمن اینکه مصرف اب نیز بیش از ۴۰ درصد کاهش می یابد.
مدیر مجتمع گندله سازی اردکان تصریح کرد: به این ترتیب با کاهش مصرف اب و انرژی و کاهش زمان ذوب تعداد دفعات ذوب در کوره افزایش می یابد و براحتی می توان از واحد تولیدشمش باظرفیت یک میلیون تن، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید بدست اورد .
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تکیمل زیرساختهای مورد نیاز در طرحهای توسعه واحد گندله سازی اردکان افزود: تاکنون ۱۱ کیلومتر راه اهن ، یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی، ۲۴ کیلومتر خطوط انتقال برق و ۳۰۰ کیلومتر لوله کشی فاضلاب برای استفاده از پس اب فاضلاب شهر اردکان ایجاد شده است
مصری نژاد همچنین طرح افزایش ظرفیت واحد گندله سازی اردکان را از دیگر طرحهای توسعه ای مجموعه عنوان کرده و گفت: اجرای طرح افزایش ظرفیت گندله سازی با مشارکت شرکت کوبه ژاپن اغاز شده است که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می شود با اجرای این طرح ظرفیت تولید گندله در این واحد صنعتی تا پایان امسال از مرز ۴ میلیون تن نیز فراتر رود . گفتنی است در حال حاضر سالانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندله ، ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۸۰۰ هزار تن شمش فولاد در این مجتمع صنعتی تولید می شود .
صرفه جویی 30 % برق و 43 % آب در فولاد ثامن اردکان