اخبار مهم
Home / جامعه / جنایت‌های مخفیانه‌ای که گویی قانونی شده‌اند!
5172869_935.jpg

جنایت‌های مخفیانه‌ای که گویی قانونی شده‌اند!

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :
مردم ایران مردمی هستند که برای حیوانات احترام خاصی قائل هستند البته نه برای همه آن ها و نه همه مردم ایران. اما پرنده ها، گربه ها، حیوانات اهلی همیشه مورد توجه و مراقبت مردم ایران بوده اند.

درست است که طی سال های اخیر در اثر شکار غیرقانونی، شکار بی رویه، قاچاق و فرهنگ نامتعارف نگهداری از حیواناتی که خانگی نیستند، مساله حمایت از حیوانات در جامعه، تبدیل به مساله روز شده است اما اکنون گروه های مردمی فعال حمایت از حیوانات، به ویژه حیواناتی که در معرض انقراض قرار دارند و در فهرست حیوانات حمایت شده قرار گرفته اند، به شدت پیگیر فعالیت سودجویان، قاچاقچیان و فروشندگان و خریداران این دست از حیوانات هستند. این مطلب گواه این است که مردم به صورت کاملا خودجوش برای حمایت از حیوانات فعالیت می کنند و این موضوع برای شان اهمیت بسیار زیادی دارد.

اما متاسفانه در همین جامعه ای که آرام آرام دارد به صدای حیوانات گوش می دهد و خود صدای آن ها شده است، عده ای دیگر هستند که بی توجه به هر قانون و مقرراتی، بی توجه به حیات هر موجود زنده غیر انسانی که کسی حق ندارد حق زندگی آن را بگیرد و تنها برای به دست آوردن سود، تمام کوشش های مردم و فعالان حمایت از حقوق حیوانات را زیر پا می گذارند و خود به معضل بزرگی تبدیل شده اند.
تا همین چندی پیش این افراد سود جو با ترس و احتیاط بسیار معاملات خود را انجام می دادند یعنی هم به صورت کاملا مخفی و زیر زمینی مشتری و خریدار خود را پیدا می کردند و هم به صورت کاملا  قاچاقی، حیوان یا کالای ساخته شده از پوست یا شاخ و استخوان حیوان را تهیه می کردند.
اما حالا به جای پیشرفت در حمایت از حیوانات گویی رو به سوی پسرفت داریم، چرا که اگر پیش از این فروشندگان و شکارچیان از ترس قانون کاملا مخفیانه، معاملات خود را انجام می دادند امروز، بستری کاملا رایگان و در دسترس دارند تا بتوانند با خیال راحت هر آنچه را که گروه های فعال حمایت از حقوق حیوانات و مردم به دست آورده اند یک باره زیر پا بگذارند.
چرا که امروز سایت های اینترنتی خرید و فروش کالای نو و دست دوم مثل دیوار، ظاهرا بستر امنی برای خرید و فروش و انجام معاملات غیر قانونی این عده از سود جویان شده است، حتما بارها در شبکه های اجتماعی آگهی های ثبت شده در سایت دیوار، توسط افراد سود جو را که به عنوان فروشنده، آگهی فروش حیوانات تحت حمایت و رو به انقراض، پوست آن ها، وسایل تهیه شده از پوست آن ها، توله کشی یا جوجه کشی از حیوانات مورد نظر را دیده اید و چه بسا تاسف هم خورده باشید.
 
این آگهی ها دست به دست می چرخند و احساسات مردم را جریحه دار می کنند، اما مردم و حامیان هم ساکت ننشسته اند، بارها و بارها حامیان حقوق حیوانات اعتراض  خود را با جمع آوری امضا و تماس مستقیم با پشتیبانی سایت دیوار اعلام کرده اند، اما همچنان هر روز آگهی هایی را که شکارچیان و دلالان با خیال راحت در سایت دیوار ثبت می کنند می بینیم.
 

جنایت‌های مخفیانه‌ای که گویی قانونی شده‌اند!

نمونه این آگهی ها را همین امروز در یک شبکه اجتماعی دیدم با مضمون فروش پوست یوزپلنگ، به قیمت دو میلیون تومان و با این توضیح که پوست یوزپلنگ بخت برگشته بسیار مناسب برای تزیین روی مبل و دیوار است و هیچ جای آن زخمی نشده است و فقط جای گلوله توی قسمت صورتش است…
فقط یک لحظه این توضیحات را مو به مو در ذهنتان تصور کنید: یوزپلنگ، یکی از زیباترین حیوانات روی زمین، رو به انقراض، تحت قانون حمایت از حیوانات و… حیوانی که تیم ملی فوتبال ایران با لباس هایی که با تصویر این حیوان طراحی شده بود به جام جهانی رفت با شعار حمایت از یوزپلنگ ایرانی همه اینها یک طرف…
یک آگهی در سایتی که ادعاهای زیادی دارد، مبنی بر فروش پوست این حیوان، آن هم با توضیحاتی که بالاتر گفتم، فروشنده نه چندان محترم خود اذعان کرده که پوست سالم است و فقط گلوله توی صورتش خورده است، چه کسی حاضر است مبل یا دیوار خانه اش را با این جنایت تزیین و زیبا کند؟
شما حاضرید؟
چه کسی به سایت دیوار این حق را داده است تا بدون توجه به قانون خرید و فروش اینترنتی و قانون حمایت از حیوانات این آگهی ها را ثبت کند؟
آیا سایت دیوار تاکنون، ابلاغیه سازمان پلیس فتا را درباره موارد ممنوعه خرید و فروش و ثبت آگهی دیده است؟
آیا می داند که نباید آگهی حیوانات رو به انقراض و تحت حمایت را تایید کند؟
آیا می داند که استفاده از پوست حیوانات درنده برای پوشش و تزیین شرعا حرام است و نباید آگهی ثبت شده آن را تایید کرد؟
آیا اصلا سایت دیوار چیزی درباره قانون حمایت از حیوانات می داند؟
آیا یک داشتن آگهی بیشتر ارزش آن را دارد که قبح این گونه معمالات که نه این گونه جنایات در جامعه ریخته شود؟

منبع : تابناک