اخبار مهم
Home / اقتصاد / رشد سریع ایران در تولید نیرو از منابع تجدید پذیر
203492_935.jpg

رشد سریع ایران در تولید نیرو از منابع تجدید پذیر

پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :
با لغو تحریم‌ها علیه ایران تقاضای انرژی به خصوص در حوزه صنایع سنگین در ایران رو به افزایش بوده و این بدان معناست که انتظار می‌رود تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر در ایران افزایش یابد.
به گزارش مسجد سلیمان به نقل از فوکاس،وزارت نیرو به دنبال جذب ۱۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خصوصی مستقیم در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۱۸ است و این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۶۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
با توجه به ارائه مشوق‌های اقتصادی از سوی دولت به این بخش به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران اروپایی انگیزه خوبی برای ورود به این حوزه داشته باشند. با توجه به تولید ناخالص داخلی ۴۰۶٫۳ میلیارد دلاری ایران این کشور دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه به شمال آفریقا محسوب می‌شود.
هم اکنون لغو تحریم‌ها شرایط با برای همکاری تجاری با ایران فراهم کرده است. با لغو این تحریم‌ها ایران به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی دست یافته و از لیست سیاه بانک‌ها و موسسات مالی نیز خارج شده و همین امر آزادی بیشتری را برای فعالیت ایران در حوزه بین‌الملل فراهم می‌کند.
برهمین اساس هم اکنون ایران می‌تواند از توسعه بخش تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر بهره ببرد.
هم اکنون ظرفیت تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر معادل ۰٫۲ درصد کل ظرفیت تولید برق این کشور است. به همین دلیل دولت ایران قصد دارد با کاهش ارائه یارانه به سوخت‌های فسیلی این بخ ش از تولید نیرو در ایران را توسعه دهد.
حدود ۲۵۰ نفر از مقامات اصلی دولتی ایران و فعالان حوزه تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه بین‌الملل در روزهای ۵ تا ۸ دسامبر سال جاری در تهران دور هم جمع خواهند شد.
این کنفرانس از سوی کارشناسان موسسه گرین پاور سازمان‌دهی شده است. تولید نیرو از باد یکی از اولویت‌های اصلی ایران برای افزایش ظرفیت تولید برق خود است. این کشور قصد دارد ظرفیت تولید برق از باد را تا سال ۲۰۲۰ به ۴۵۰۰ مگاوات افزایش دهد.
در نوامبر سال ۲۰۱۵ ایران از برنامه خود برای کاهش ۴ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ خبر داد. این کشور تاکید کرد در صورتی که بتواند ۳۳میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کند کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای خود را تا ۱۲ درصد افزایش خواهد داد.
افزایش ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر ایران به ۵ گیگاوات تا سال ۲۰۲۰یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که ایران برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای باید انجام دهد.
بر همین اساس ایران هم اکنون ۱۵ مزرعه تولید نیرو از باد دارد اما ظرفیت واقعی کشور در این حوزه ۱۰۰ گیگا وات برآورد شده است.
از دیگر پتانسل های قابل توجه ایران در حوزه تولید انرژی از منابع تجدید پذیر، برخوداری این کشور از منابع سرشار تابش نور خورشید به خصوص در مناطق مرکزی و جنوبی این کشور است.
ایران از ساعات تابش طولانی و کیفیت بسیار مناسب تابش خورشید در بسیاری از مناطق خود بهره مند است.