اخبار مهم
Home / جامعه / اختصاص ۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با گرد و خاک خوزستان
234464_272.jpg

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با گرد و خاک خوزستان


پایگاه خبری تحلیلی مسجد سلیمان (masjedsoleiman-khabar.ir) :
شهروند نوشت: پس از گذشت بهمن غبارآلود خوزستان، برای غبارروبی از خوزستان، ٣٠‌میلیارد تومان اختصاص داده شد تا راه هجوم ریزگردهایی که بیشتر از یک دهه است راهی این استان می‌شوند، سد شود.
 
به گزارش مسجد سلیمان، دستور اکید برای تثبیت ٣٠‌هزار هکتار کانون بحرانی گرد و غبار در خوزستان را دیروز «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس‌جمهوری و براساس مصوبه اخیر هیأت وزیران صادر کرد. او روز گذشته در نامه‌ای پنج وزارتخانه و سازمان را به اجرای برنامه کوتاه‌مدت مقابله با غبار موظف کرد. درحالی‌که مقابله با غبار کانون‌های خارجی مانند سوریه، عراق، اردن و عربستان جز گفت‌وگو برای حل مسأله و امضای تفاهمنامه‌هایی برای انجام عملیات، راه به جایی نبرده است و کشورهای همسایه گرفتار در جنگ، توانایی تثبیت کانون‌های بحرانی‌شان را نداشته‌اند، مسئولان پیگیر راه حل کوتاه‌مدت شدند. دوشنبه‌شب محمود حجتی، وزیر کشاورزی که حالا مکلف به پیگیری طرح‌های مقابله با بیابان‌زایی شده، برای شرکت در جلسه بررسی مشکلات ریزگردها راهی خوزستان شد و از عملیات وسیع نهال‌کاری در کانون‌های غبار که از هفته گذشته آغاز شده بازدید کرد و با توجه به مشکل تأمین آب برای درختکاری در بیابان اطمینان داد که تا سه‌سال روند کاشت ادامه داشته باشد.
 
اعتباری که حالا برای مقابله با گرد و غبار در نظر گرفته شده، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان مسئول اجرای این طرح قرار خواهد گرفت و بر این اساس، این وزارتخانه موظف شده تا گزارش عملکرد اعتبار فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور، حفاظت محیط ‌زیست و وزارت کشور (استانداری خوزستان) ارسال کند. اینها درحالی است که پیش از این در مرداد امسال مسئولان سازمان محیط ‌زیست خبر دادند که شناسایی کانون‌های گرد و غبار در ١٦ استان به اتمام رسیده و برنامه عمل در نصف کشور تصویب شده است.
 
از طرف دیگر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دیروز با ارسال متن و تصویر مصوبه هیأت وزیران که برای اجرا ابلاغ شده به وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و حفاظت محیط ‌زیست نسبت به اختصاص ٣٠‌میلیارد تومان برای اجرای برنامه کوتاه‌مدت تثبیت کانون‌های بحرانی گردوغبار با منشأ داخلی استان خوزستان در سطح ٣٠‌هزار هکتار تأکید کرده است.
 
بر این اساس هیأت وزیران در جلسه اول اسفند ١٣٩٥ به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در درجه اول تصویب کرد که «مبلغ ٣٠٠‌میلیارد ریال به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل منابع ماده (١٠) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (١٢) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) موضوع بند (م) ماده (٢٨)‌ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (٢) ـ مصوب ١٣٩٣ ـ به منظور اجرای برنامه کوتاه‌مدت تثبیت کانون‌های بحرانی گردوغبار با منشأ داخلی استان خوزستان در سطح ٣٠‌هزار هکتار، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.» از سوی دیگر براساس این مصوبه وزارت جهاد کشاورزی موظف شد «ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام کار، گزارش عملکرد اعتبار فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور، حفاظت محیط‌ زیست و وزارت کشور (استانداری خوزستان) ارسال کند.»
 
سومین سفر وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان
 
«عملیات نهال‌کاری از پنجشنبه هفته گذشته آغاز و آب لازم برای تقویت پوشش گیاهی تأمین شده است. این عملیات اکنون با ٦ گروه کاری درحال فعالیت است و تا هفته آینده به ١٠ گروه افزایش خواهد یافت.» این بخشی از گزارش محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در سومین سفر متوالی به خوزستان در یک هفته گذشته است. او دوشنبه‌شب در جلسه بررسی مشکلات ریزگرد‌ها که با حضور استاندار خوزستان برگزار شد با اشاره به عملیات وسیع نهال‌کاری در کانون‌های گردوغبار گفت: «توسعه نهال‌کاری برای تقویت پوشش گیاهی در کانون‌های گردوغبار و آبیاری مستمر آن ازجمله اقدامات دولت جهت مقابله با پدیده ریزگردهاست.»
 
او مسأله ریزگردها را موضوعی «بسیار حساس» برای هیأت دولت دانست: «با توجه به این حساسیت و برای پشتیبانی و پیگیری مستمر اقداماتی ازجمله نهال‌کاری که در خوزستان انجام شده، این سفر صورت گرفت. حضور مستمر اعضای هیأت دولت در خوزستان اطمینان‌بخشی به مردم این استان است. متاسفانه وضعیتی که در طبیعت به وجود آمده شرایطی را ایجاد کرده که مردم این استان دچار مشکل شده‌اند، ان‌شاءالله با همکاری استاندار و فرمانداران و پشتیبانی دولت این مشکلات را ریشه‌کن کنیم.»
 
به گفته او، نهال‌کاری برای تقویت پوشش گیاهی در کانون‌های گردوغبار و آبیاری مستمر آن ازجمله اقدامات دولت است که عملیات نهال‌کاری از پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده است.
 
وزیر جهاد کشاورزی از سوی دیگر تأمین آب را یکی از مشکلات ایجاد پوشش گیاهی در مناطق بیابانی دانست که البته «خوشبختانه با همکاری سازمان آب و برق، برای آبیاری آب موقتی تأمین شده و درحال آبیاری اراضی و نهال‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند، هستیم. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم آب پایداری در طول ‌سال برای توسعه نهال‌کاری تأمین کنیم.» حجتی ابراز امیدواری کرد که با توجه به ساماندهی خوبی که در دو هفته اخیر برای بهبود شرایط انجام شده و تجهیزاتی که درحال ورود به خوزستان است، بتوان کار را به نحو رضایت‌بخشی رو به جلو پیش برد.